چاه مستراح قوانین اقتصادی کمیسیون تعزیرات حکومتی

چاه مستراح: قوانین اقتصادی کمیسیون تعزیرات حکومتی مجلس شورای اسلامی موسوی لاگانی کمیسیون اقتصادی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی موقت یا دائمی؟ , خواب سهام

معاملات دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در حالی آخر یافت که شاخص کل در نیمه نخست معاملات، زیاد کردن بیش از ۴۰۰ واحدی را تجربه کرد. ولی تحت فشار عمومی عرضه

موقت یا دائمی؟ , خواب سهام

خواب سهام؛ موقت یا دائمی؟

عبارات مهم : ایران

معاملات دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در حالی آخر یافت که شاخص کل در نیمه نخست معاملات، زیاد کردن بیش از ۴۰۰ واحدی را تجربه کرد. ولی تحت فشار عمومی عرضه سهام آرام آرام شرایط عوض کردن کرد. به طوری که در آخر معاملات روز گذشته برآیند تقریبا صفر شاخص کل رقم خورد. فشار فروش به خصوص در نیمه دوم معاملات به حدی بود که حمایت دو نماد بزرگ بازار هم نتوانست شاخص کل را بعد از افت دو روزه سبزپوش کند.

موقت یا دائمی؟ , خواب سهام

غیبت چندین نماد به علت برگزاری مجامع سالانه، در کنار آمادگی سهامداران جهت رفتن به پیشواز بزرگ ترین عرضه اولیه سال و همچنین نگرانی از کم کردن زیاد قیمت جهانی فلزات رنگین از عوامل اثرگذار بر فشار عرضه در معاملات دیروز ارزیابی می شود. در بعد زمینه چنین فضای معاملاتی، نقش مذاکرات برجامی و قیمت های بازار ثانویه ارز، بارز و برجسته به نظر می رسد. حال این پرسش پیش می آید که در تقابل این عوامل آیا قیمت ها به مدار افزایش باز خواهند گشت یا روند نزولی شاخص پایدار خواهد ماند؟

خواب سهام؛ موقت یا دائمی؟

معاملات دیروز گر چه نسبت به روزهای ابتدای هفته از فشار فروش کمتری برخوردار بود ولی قرار گرفتن ارزش معاملات به پایین ترین مقدار خود طی ۲۳ جلسه معاملاتی اخیر، کم کردن عمق دادوستدها را برجسته کرد. در جریان معاملات دیروز تنها ۱۲۶ میلیارد تومان سهم بین سهامداران دست به دست شد، این در حالی است که میانگین ارزش معاملات در بازه زمانی مزبور، فراتر از ۳۵۰ میلیارد تومان بوده هست. افت محسوس ارزش معاملات طی روزهای کاری این هفته را باید در فروکش کردن هیجان معاملاتی در مقایسه با هفته های قبل و همچنین استمرار ریسک های گوناگون چه در سطح سیاست گذاری داخلی و چه در بازارهای جهانی جست وجو کرد.

معاملات دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در حالی آخر یافت که شاخص کل در نیمه نخست معاملات، زیاد کردن بیش از ۴۰۰ واحدی را تجربه کرد. ولی تحت فشار عمومی عرضه

انتظار جهت بهره برداری از بازار دوم ارز

در دو هفته گذشته گام های جدی تری در جهت اجرایی شدن معاملات ارز در بازار دوم از سوی مقام های مسوول برداشته شد ولی اظهارنظرهای گوناگون و عدم اجرای به موقع آن، تمام بازارها را جهت دو هفته در فاز انتظار برد. پیش از این، انتشار خبر راه اندازی بازار ثانویه ارز افت قیمت ها را در بر داشت ولی تعویق پی درپی جهت اجرای این برنامه موجب بی اعتمادی فعالان بازار و در نتیجه کم واکنشی در مواجهه با اخبار حول این عنوان شد، به طوری که تثبیت قیمت های غیررسمی ارز را در پی داشت.

سرانجام بعد از کش وقوس های فراوان معاملات بازار دوم ارز از دیروز شروع شد. بر اساس بیانات مدیر کل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی قرار بر این بود که جهت قیمت ها سقف خاصی تعیین نشده و قیمت در قالبی رقابتی و بر مبنای سازوکار عرضه و تقاضا تعیین شود. براساس دستورالعمل شرکت توسعه تجارت، کلیه صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی به غیر از محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی، محصولات فولادی و فلزات رنگین می توانند نسبت به فروش ارز حاصل از صادرات و واگذاری پروانه صادراتی خود به واردکنندگان در قالب این بازار اقدام کنند.

موقت یا دائمی؟ , خواب سهام

به این ترتیب، در سمت عرضه این بازار، ۲۰ درصد از ارز حاصل از صادرات و در سمت دیگر، واردکنندگان کالاهای دسته سوم(به جز کالاهای اساسی و مواد اولیه و کالاهای واسطه) قرار خواهند داشت. مطابق آخرین گزارش ها، قیمت مبادله دلار در نخستین روز کاری بازار ثانویه در نزدیکی قیمت بازار غیررسمی رقم خورده هست. حال، باید منتظر بود که در ادامه معاملات بازار ارز به اوضاع متعادلی دست یابد. برآیند این تغییرات باعث می شود سهامداران با اطمینان بیشتری در معاملات سهام همکاری کنند و حرکت زیگزاگی قیمت ها طی چند روز اخیر آخر یابد و در مدار باثبات قرار بگیرد.این عنوان از این جهت اهمیت دارد که قیمت برآمده از این بازار به عنوان شاخصی جهت قیمت آزاد ارز محسوب می شود. ضمن اینکه این امکان فراهم می شود تا عرضه ارز از این رهگذر تقویت شود و در نتیجه با تعمیق معاملات ارزی، قیمت ها به سمت تعادل حرکت کند و از التهاب بازار رفته رفته کاسته شود.

پالس سیاست گذار

در اوضاع فعلی که نگرانی هایی درخصوص مقاصد نقدینگی در بین فعالان و سیاست گذاران اقتصادی وجود دارد، شروع سریال عرضه های اولیه حرکت مثبتی است که استمرار آن می تواند بخشی از نقدینگی موجود در اقتصاد را جذب بازار سرمایه کند. عرضه سهام پتروشیمی غدیر در فرابورس در چهارشنبه گذشته نخستین گام در این مسیر بود. در ادامه این روند، روز گذشته سهام شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور در نماد «زبینا» در بازار دوم فرابورس جهت نخستین بار عرضه شد. حال، امروز، چهارشنبه بیستم تیرماه قرار است بزرگ ترین عرضه اولیه سال با عرضه سهام پتروشیمی پارس انجام شود که با توجه به حجم سهام قابل عرضه می تواند نقدینگی قابل توجهی را جذب کند.اقدام اخیر تصمیم سازان اقتصادی با عرضه هایی از این دست می تواند نه تنها رونق بازار سهام را به ارمغان آورد بلکه خوابیدن جهت هدایت پول های داغ به مقاصد مطلوب و مولد باشد.در همین راستا، طی چند روز اخیر اخبار مثبتی حاوی حمایت های سیاست گذار از بازار سهام منتشر شد. کم کردن ۸۰ درصدی مالیات فروش سهام و معافیت سود تقسیم نشده شرکت ها به منظور استفاده در طرح های توسعه ای از جمله این تصمیمات است که می تواند ضمن کم کردن هزینه معاملات، انگیزه توسعه بخش شخصی را بیش از پیش زیاد کردن دهد.

معاملات دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در حالی آخر یافت که شاخص کل در نیمه نخست معاملات، زیاد کردن بیش از ۴۰۰ واحدی را تجربه کرد. ولی تحت فشار عمومی عرضه

بادهای موافق از اروپا

پس از گمانه زنی های گوناگون در باره نشست چند روزه کشور عزیزمان ایران با طرف های اروپایی برجام، نخستین اخبار انتشار یافته از این مذاکرات حاوی خبر های مثبتی است که نشان از بادهای موافق از سوی اروپاست. بر اساس اخباری که به طور اختصاصی در اختیار «دنیای اقتصاد» قرار گرفته هست، کشور عزیزمان ایران و سه کشور اروپایی حاضر در برجام، در دو حوزه روابط بانکی و فروش نفت با یکدیگر مذاکره کرده اند. بر اساس اخباری که مورد تایید وزیر امور خارجه روسیه نیز قرار گرفته هست، توافق اروپا با کشور عزیزمان ایران جهت تجارت بدون دلار انجام شده است هست. بر همین اساس، بانک سرمایه گذاری اروپا قرار است در آینده محور همکاری اتحادیه اروپا و کشور عزیزمان ایران در جهت انجام معاملات غیردلاری قرار بگیرد.

موقت یا دائمی؟ , خواب سهام

محور دیگر مذاکرات کشور عزیزمان ایران و اروپا بر سر خرید نفت است که به نظر می رسد اروپا در بسته پیشنهادی بر تعهد جهت حفظ خرید نفت از کشور عزیزمان ایران در سطح کنونی موافقت کرده هست. ولی خواسته کشور عزیزمان ایران تضمین دسترسی کشور عزیزمان ایران به پول حاصل از فروش نفت از یکسو و فشار آمریکا در جهت تحریم همکاری ها موجب شدت یافتن ریسک ها در این حوزه شده است هست. برآیند مذاکرات نشان دهنده پیشرفت مذاکرات به رغم خواسته های آمریکا خصوصا در حوزه نقل وانتقال بانکی هست. با وجود این، انتظار می رود که تا فرم نهایی این بسته پیشنهادی همچنان ریسک این عنوان بر سهام سنگینی کند.

تداوم التهاب در بازار جهانی

بازار جهانی مواد خام طی هفته های اخیر به علت اوضاع پیچیده اقتصادی سیاسی جهانی با التهاب همراه بود و مطابق شواهد، احتمال می رود این روند ادامه یابد. جنگ دو غول اقتصادی جهان، یعنی آمریکا و چین بر سر تعرفه های تجاری از یکسو نگرانی سرمایه گذاران را به بار آورده و قیمت فلزات اساسی را تحت فشار قرار داده هست؛ از سوی دیگر، فشار ایالات متحده جهت تحریم ایران، بازار نفت را ملتهب کرده است.

با وجود اینکه قیمت جهانی فلزات رنگینی نظیر مس، سرب و آلومینیوم طی هفته گذشته کم کردن محسوسی را ثبت کرد ولی بازگشایی بازارهای جهانی در این هفته با رشد قیمت ها همراه بود. قیمت فلزات بعد از فروکش کردن نگرانی ها در شروع بازگشایی این هفته رشد ملایمی را ثبت کرد ولی این روند تحت تاثیر فضای منفی حاکم بر بازار استمرار نیافت؛ به طوری که روز گذشته بعد از رشد اندک در ابتدای ساعات معاملات، در نهایت در مدار منفی قرار گرفتند.

از سوی دیگر، در بازار نفت، بیم ناتوانی عربستان و روسیه در جبران کمبود عرضه جهانی نفت به گمانه زنی ها در این زمینه دامن زده هست؛ به طوری که رویترز اوضاع کنونی بازار نفت را مشابه دهه ۷۰ میلادی می داند که قیمت های نفت جهش ۳ برابری را تجربه کردند. بعضی موسسات حتی از نفت ۱۵۰ دلاری سخن به میان می آورند. به نظر می رسد که تا رسیدن توافق نهایی کشور عزیزمان ایران و اروپا بر سر تضمین و میزان خرید نفت گمانه زنی ها ادامه داشته باشد. ضمن اینکه بسیاری از کارشناسان بازار نفت ظرفیت های عربستان را کمتر از آن می دانند که بتواند کسری حاصل از کم کردن احتمالی عرضه کشور عزیزمان ایران را جبران کند.

مروری بر معاملات دیروز

معاملات دیروز در غیاب غول گروه فلزات، یعنی فولاد مبارکه اصفهان شروع شد. فولاد طی اطلاعیه ای زیاد کردن ۵۸۴ میلیارد تومانی سود حاصل از شرکت های سرمایه پذیر به سود خالص شرکت در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند سال ۹۶ را به اطلاع سهامداران رساند.

به این ترتیب، فولاد بعد از تعدیل مثبت ۸/ ۷ تومانی سود جهت هر سهم طی سال ۹۶، در میانه جلسه کاری دیروز به گردونه معاملات پیوست و قیمت سهم آن رشد محسوسی را ثبت کرد، ولی در ادامه تحت فشار فروش و زحمت کشی معامله گران در جهت منفی قرار گرفت؛ در نتیجه این روند، میزان اثرگذاری فولاد بر شاخص کل کم کردن یافت. این نماد به محض بازگشایی، حمایت بیش از ۲۰۰ واحدی از شاخص کل را به عمل آورد ولی در ادامه با فشار تدریجی فروش شاهد افت این رقم به ۷۰ واحد بودیم. جریان قابل توجه نقدینگی در سهام فولاد مبارکه، نه تنها نماد «فولاد» که گروه فلزات را بر صدر جدول بیشترین ارزش معاملات نشاند. از طرف دیگر شاهد سقف شکنی قیمت محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا طی روز گذشته بودیم. با این حال فشار عمومی عرضه مانع از تظاهر این عامل حمایتی شد. این در حالی بود که معاملات دیگر هم گروهی های فولاد مبارکه متوقف بود. توقف نمادهای برجسته گروه فلزات نظیر مس ایران، فولاد کاوه جنوب به علت برگزاری مجمع هر سال نیز در کم کردن عمق و رمق معاملات دیروز اثرگذار ارزیابی می شود.

به طور کلی نمادهای ملی سرب و روی و توسعه صنعتی و معدنی صبانور صف طولانی خرید را تجربه کردند. این حجم تقاضا در نماد «کنور» را به نظر باید در اخبار مربوط به کم کردن عوارض صادراتی سنگ آهن جست وجو کرد که پیشنهاد آن طی روزهای اخیر مطرح شده است هست. همچنین در میان سهام متفاوت بازار، پتروشیمی غدیر در چهارمین روز حضور در بازار بیشترین صف خرید را به نام خود ثبت کرد. در طرف دیگر بازار، زحمت کشی ها در جهت منفی در نمادهای خودرویی نظیر سایپا، پارس ماشین و زامیاد، این نمادها را در محدوده منفی قیمت قرار داد. به این ترتیب، شاخص این گروه همسو با ۲۵ گروه دیگر در آخر معاملات دیروز در محدوده منفی قرار گرفت.

در معاملات دیروز شاخص به لطف نقش حمایتی نماد صنایع شیمیایی خلیج فارس از افتادن در مسیر کم کردن در امان ماند. این نماد به تنهایی بیش از ۲۰۵ واحد اثر مثبت بر شاخص را به ارمغان آورد. به نظر می رسد که مالکیت ۶۰ درصد «فارس» بر سهام پتروشیمی پارس که قرار است طی معاملات امروز عرضه شود، عامل رشد تقاضا در این سهم شده است هست. دیروز همچنین بیش از ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان سهم به سبد دارایی سهامداران حقیقی بازار اضافه شد. بیشترین خالص خرید معامله گران حقیقی در گروه های فلزات اساسی و پتروشیمی رقم خورد و نمادهای فولاد مبارکه اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس بیشترین سهم را در این عوض کردن مالکیت داشتند. در سوی دیگر، نمادهای گل گهر و کالسیمین با بیشترین حمایت از سوی سهامداران حقوقی روبه رو شدند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | پتروشیمی | تحریم ایران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

موقت یا دائمی؟ , خواب سهام

موقت یا دائمی؟ , خواب سهام

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog